Skolyoz Nedir? Skolyoz Tedavisinde Plates
4 Haziran 2018 - by

SKOLYOZ NEDİR

Skolyoz omurganın üç boyutlu 10 derece üzerindeki eğrilme deformitesidir. Yani omurların sağa veya sola doğru kıvrılması ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında dönmesidir. Omurganın göğüs (thoracic) veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen bu eğrilme, tek başına olabileceği gibi, kifoz (arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir. (kifoskolyoz)

Skolyozun Nedenleri Nelerdir ?

Doğuştan olabilir. (konjenital) Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.

Polio (Çocuk Felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucunda oluşabilir.

İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) olabilir. Daha önce düzgün olan bir omurgada bilinmeyen bir nedenle sonradan ortaya çıkabilir. İdiyopatik skolyoz, büyüme döneminin herhangi bir evresinde görülebilir. (İnfanti (0-3 yaş), Jüvenil (3-10 yaş), Adolesan (11 yaştan iskelet olgunluğuna kadar)) Hastalığın ilerlemesi riski, yaş ve eğrilik derecesine bağlıdır.

SKOLYOZ VE PİLATES

Bilindiği gibi pilates egzersizlerinin de temeli core ve pelvik stabilizasyon ile iyi bir omurga düzgünlüğün sağlanmasıdır. Egzersizlerin düzgün bir duruşta doğru solunum ile birleştirilmesi vücut farkındalığını artırırken kişilerin beden-zihin kontrolünü de geliştirmektedir. Hem skolyoz hem de pilates egzersizlerinin temelindeki bu benzerlikler tedavide modifiye pilatesin önemini de artırmaktadır.

Tags:

Add your Comment