Pilates Çeşitleri
28 Ekim 2019 - by

PİLATES ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Pilates, kullanılan aygıtlara ve malzemelerine göre beş temel gruba ayrılmakta. Bu ayrılıştaki temel öğe bedende çalıştırılacak bölge ya da kas grubuna direkt etki etmektir.

Pilates türleri kişinin seviyesine, esnekliğine, yaşına ve hamile olması durumuna müsait hareketler barındırır. Pilates türleri kendi kendine yapılabileceği gibi kesin olarak uzman desteği gerektiren hareketleri de bulunmaktadır. Kendi kendine yapılan pilateste de kesinlikle hareketler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

MAT PİLATES

Mat pilates de gerekli olan mattır. Mat 10 cm – 15 cm arası kalınlığa sahiptir. Hem ağır olmaması hem de istediğiniz her yere taşınabilmesi açısından oldukça pratiktir. Mat pilatesin hedefi omurganın düzenli çalışmasını sağlamaktır. Örneğin omurgaya binen yükü azaltmak, eğrilikleri düzeltmek, fıtık probleminin çözümü için yapılır.

Mat pilateste türlü hareketler ile vücut yer yer çalıştırılır. Mat pilatesin verimli oluşu yapan kişinin enerjisine, isteğine ve odaklanmasına bağlıdır. Bu sebeple şayet belirlenen hedefe ulaşmak isteniyorsa kararlılık ve inanç gerekir.

ALETLİ PİLATES

Pilates zamanla teknolojinin etkisi altına girmiştir. Pilatesin hareketlerinin çeşitlere ayrılmasına, hareket sayısının çoğalmasına yardımcı olan ve kişinin vücuduna göre makineler, aletler üretilmiştir. Aletli pilateste hangi mekanizma ön planda ve hareketler onun etrafında yapılıyorsa ona göre adlandırılmıştır.

PİLATES REFORMER

Pilates Reformer, aletli pilatesin bir türüdür. Adından da anlaşılabileceği gibi Reformer cihazı kullanılarak pilates egzersizleri yapılmaktadır. Bu mekanizma tekerlekler üstüne yerleştirilmiş bir düzlem hareket ettirilir. Yaylar desteği ile hareket edilmesi sağlanır. Bu yayların sıkılığı ve gerginliği farklı derecelerde dirence sahiptir.

Reformer cihazı kilo, boy ya da çalışma derecesine göre ayarlanabilir bir sisteme sahiptir. Pilates Reformer çalışan bir kişi bedeninin bölümlerini çalıştırır. Bu nedenle vücudun sağ bölümü ve sol bölümü simetrik olarak çalıştırılabilir.

Pilates Reformer sadece spor olarak yapılmamaktadır. Aynı zamanda terapilerde, mesela rehabilitasyon tedavileri için çok başarılı neticeler alınmaktadır.

PİLATES BARREL

Pilates barrel; omurgaları düzgün şekillendirici olarak anılmaktadır. Değişik yöntemlerin tek bir cihazda birleştirilmesiyle insanlara farklı çalışma alternatifleri sunmaktadır. Pilates teorileri ve egzersizleri bu yöntemde de geçerli olmaktadır.

Pilates barrel, varil şekli ve yan tarafında bulunan basamakların birleşmesini ifade eder. Varilin yüzeyinde ve basamaklarda daha çok esnemeye ve yanlara doğru esnemeye dayalı çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca açma germe hareketleri de ek çalışmalardandır.

Pilates barrel düzeneğinin yapısı her kiloyu taşıması için tasarlanmıştır. Ham maddesi olarak ahşap kullanılmaktadır. Varil şeklindeki düzlemin üzerinde rahat hareket edilebilmesi için döşeme bulunmaktadır. Döşemenin altı ve sünger üstü ise deri kaplamadır.

Pilates barrelin herkese kullanım kolaylığı sağlamak maksadı ile insanların boylarına göre ayarlanabilir özelliği bulunmaktadır. Pilates barrel diğer aletli Pilates çeşitleri ile yapıldığında etkisi daha yüksek olmaktadır. Pilates barrelin omurga tedavi edici bir özelliği bulunmaktadır. Skolyoz tedavisi için de kullanılır.

CADILLAC PİLATES

Cadillac pilatesle 70-80 hareket yapabilirsiniz. Cadillac pilateste, özel olarak karın kasları hedef alınsa da, hareket fazlalığı sayesinde tüm beden, tüm kaslar çalışır, güçlenip uzar. Cadillac düzeneğinde ayakta, yatarak, asılarak, bir çok hareket denenebilir. Yatılarak yapılan hareketlere ek olarak kol ve bacakların yaylara tutunarak veya asılarak yapıldığı hareketler, tüm el ve ayak bileklerini, üst ve alt vücut kaslarını belirgin bir şekilde güçlendirip çalıştırır. Cadillac düzeneğinde yay ve barların, yapılan tüm duruşların zorluk derecesini yükselttiğinden, cadillac aleti diğer pilates türlerine oranla, bedenin güçlenmesine daha büyük katkı sağlar.

Add your Comment